Nasiona traw do Twojego ogrodu

Bloomling dla idealnego trawnika

Zadbany, soczyście zielony trawnik to prawdziwa piękność i wizytówka każdego ogrodu. Głęboka zieleń zdrowego trawnika ma niezrównany efekt uspokajający i zachęca do relaksu i zabawy wiosną oraz latem.

Szukaj według kategorii

Nasiona traw: 24 artkułów

Filtry

Wszystkie ceny zawierają VAT

W Bloomling znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz dla zdrowego i mocnego trawnika, od nasion traw i wertykulatorów po specjalne nawozy do trawnika.

To co najlepsze dla trawnika – Bloomling wie co dobre

Trawnik to obszar gęsto porośnięty trawą, który powstaje w wyniku regularnego podlewania, nawożenia i koszenia. Jeśli teren jest mniej zadbany, coraz częściej będą się na nim pojawiać kwiaty i zioła, a trawnik powoli przekształci się w łąkę. Oznacza to, że regularna pielęgnacja jest niezbędna do utrzymania ładnego trawnika.

Nie wszystkie trawniki są takie same – to niektóre rodzaje trawników

Trawnik użytkowy
Ten rodzaj trawnika jest prawdopodobnie najbardziej powszechny. Nazywany jest również trawnikiem uniwersalnym i charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, doskonałymi właściwościami regeneracyjnymi oraz dużą zawartością gatunków traw, które są bardzo dobrze zakotwiczone w podłożu. Wytrzymuje również codzienny stres.

Trawnik w cieniu
Jak sama nazwa wskazuje, ten trawnik jest przeznaczony do zacienionych obszarów ogrodu. Składa się ze specjalnych rodzajów traw, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych gatunków rosną również w cieniu.

Trawnik ozdobny
Trawnik ozdobny musi przede wszystkim dobrze wyglądać. Występuje głównie na reprezentatywnych obszarach i składa się z bardzo drobnolistnych odmian traw. To nadaje mu piękny, jednolity wygląd. Słynny trawnik angielski jest doskonałym przykładem trawników ozdobnych.

Jaki trawnik jest dla mnie idealny?

Zasadniczo powstaje pytanie: trawnik użytkowy czy trawnik ozdobny? To, który trawnik jest dla Ciebie najlepszy, zależy od różnych czynników. Trawnik użytkowy jest pierwszym wyborem w przypadku wielu zajęć na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy biegają na nim dzieci. Jest trwały i stanowi idealną miękką, ale wytrzymałą powierzchnię do zabawy i rozrywki. Z drugiej strony, jeśli Twój ogród jest ogrodem ozdobnym zaprojektowanym zgodnie z estetycznymi punktami, trawnik ozdobny jest najlepszą opcją. Nakłady na utrzymanie jego są znacznie wyższe w porównaniu z trawnikami uniwersalnymi. Ponadto, jeśli to możliwe, nie należy go deptać, ponieważ zniszczy to delikatne liście.

Czego potrzeba do nowego trawnika

Piękny trawnik zaczyna się od odpowiedniej gleby. Optymalna gleba powinna być luźna i dobrze magazynować składniki odżywcze i wodę - np. gleba piaszczysto-gliniasta z zawartością próchnicy (humus). Idealne jest również lekko kwaśne pH między 5,5 a 6,5. Jeśli pH Twojej gleby nie jest takie samo, zalecamy wapnowanie jej przed sadzeniem. Możesz łatwo sprawdzić pH Twojej gleby za pomocą specjalnego zestawu testowego.

Możesz użyć uniwersalnych nasion do trawników w miejscach nasłonecznionych, ale powinieneś używać specjalnych nasion do zacienionych miejsc. Zawierają rodzaje traw, które rozwijają się również w mniejszym nasłonecznieniu.

Jeśli masz wszystko pod ręką, możesz zacząć od razu. Przed siewem dobrze jest wykopać glebę na głębokość łopaty, usunąć kamienie i korzenie oraz ewentualnie dodać do gleby odżywkę np. humus. Następnie należy wyrównać ziemię grabiami i lekko ubić nogami, jeśli nadal jest zbyt luźna.

Przed zasianiem trawnika należy dokładnie zgrabić do gleby specjalny nawóz do trawników. Następnie można zasiać nasiona. Ważne: po wysianiu nasiona należy lekko zagrabić, aby nie zostały zdmuchnięte przez wiatr. Lekkie walcowanie gleby poprawia kontakt nasion z glebą i pomaga im lepiej wchłaniać wilgoć.

W ciągu pierwszych trzech do czterech tygodni po siewie regularne podlewanie jest niezbędne dla dobrego kiełkowania i zdrowego rozwoju trawnika. Aby zapobiec wysychaniu sadzonek, należy podlewać sadzony obszar kilka razy dziennie, w zależności od pogody. Gdy trawa osiągnie wysokość od 6 do 10 cm, trzeba pierwszy raz ściąć trawnik. Zawsze należy uważać, aby nie kosić trawnika więcej niż 5 cm i usuwać ścinki po skoszeniu.

W ten sposób Twój trawnik zawsze będzie piękny

Oczywiście trawnik wymaga również regularnej pielęgnacji, aby był zdrowy i piękny. W szczególności należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

Woda
Regularne podlewanie to podstawa pięknego i zdrowego trawnika. To, jak często jest to konieczne, zależy przede wszystkim od pogody. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy nadszedł czas na podlewanie, jest mały test: jeśli ślad stopy pozostaje widoczny na trawniku, gdy na niego nadepniesz, trawnik potrzebuje wody. Podczas podlewania należy oczywiście również uważać, aby nie przesadzić, ponieważ podlewanie może również powodować brązowe plamy na trawniku. Zasadniczo lepiej jest obficie podlewać raz lub dwa razy w tygodniu niż trochę codziennie.

Użyźnianie
Nawożąc dodajesz do gleby różne składniki odżywcze, które w różny sposób wpływają na procesy metaboliczne w roślinach. Regularne dostarczanie składników odżywczych jest niezbędne do utrzymania rozwoju trawnika. Odstępy czasu, w których należy stosować nawóz, zależą od zastosowanego nawozu i sposobu użytkowania trawnika. W każdym razie przynajmniej raz wiosną i raz jesienią należy zastosować specjalny nawóz długoterminowy. W tym celu zalecamy użycie rozsiewacza, ponieważ zapobiega to przedawkowaniu nawozu i w efekcie spaleniu trawy.

Koszenie
Regularne koszenie trawnika sprawia, że jest on szczególnie gęsty. Zapewnia również optymalne rozgałęzienie trawnika. Zadbany i odpowiednio szybko rosnący trawnik należy przycinać co pięć do siedmiu dni.

Spulchnianie
Wertykulacja stymuluje rozwój korzeni traw i usuwa martwy filc. Jest to zatem również ważny warunek pięknego i zadbanego trawnika.

Jeśli mimo wszystkich Twoich wysiłków na Twoim trawniku pojawią się luki, możesz szybko i łatwo je ponownie wypełnić za pomocą dosiewu.

Jeśli zastosujesz się do tych punktów, nic nie stanie na przeszkodzie zdrowemu i silnemu rozwojowi Twojego trawnika. Bloomling jest Twoim niezawodnym partnerem w drodze do wymarzonego trawnika i oferuje wszystko, czego potrzebujesz do wysiewu i pielęgnacji trawnika, od nasion i nawozów do trawników po systemy nawadniające.